Pakalpojumi

Tehniskā ortopēdijaTehniskais ortopēds.

Tehniskais ortopēds ir ārstniecības persona (funkcionālais speciālists). Tā ir viena no rehabilitācijas komandas specialitātēm. Sadarbojoties ar pārējo rehabilitācijas komandu, Tehniskais ortopēds veic cilvēka funkcionālā stāvokļa uzlabošanu, novērtējot nepieciešamību pēc tehniskā palīglīdzekļa, izgatavojot un / vai pielāgojot tehniskos palīglīdzekļus.

Latvijā, tehniskā ortopēda pamatdarbi ir ekstremitāšu protēžu izgatavošana kā arī dažādu ortožu izgatavošana. Šobrīd Latvijā pacientiem ar kāju amputācijām ir visas iespējas nodrošināt  protēzes, kuras varētu saukt par bāzes modeli. To pilnībā apmaksā valsts un  pietiekošā veidā nodrošina funkcionālo traucējumu novēršanu (Ministru kabineta noteikumiem Nr.1474 „Tehnisko palīglīdzekļu noteikumi”). Protams piedāvājumā ir arī vēl funkcionālākas protēžu daļas, kuras valsts neapmaksā. Pamatsastāvdaļas, kuras varētu uzlabot protēzes funkcionalitāti ir pēdu, ceļa locītavas moduļi, kā arī pieņēmēja čaulas polstermateriāli (saukti par silikona ieliktņiem). Būtu gan jāsaprot, ka pati būtiskākā protēzes sastāvdaļa ir amputācijas stumbra pieņēmējs. To izgatavo tehniskais ortopēds un tā kvalitāte ir atkarīga no speciālista pieredzes un prasmēm. Ja pieņēmējs der, tad arī ar mazākfunkcionālu komplektāciju būs iespējams komfortabli lietot protēzi, ja pieņēmējs neder, neviena pēdas vai ceļa locītava nevar aizvietot pieņēmēja nozīmi. Jēdzieni „der” un „neder” šajā ziņā ir gan kā objektīvi parametri, gan arī kā pacienta un tehniskā ortopēda sadarbības subjektīvs rezultāts.

Plašākā ziņā tehniskā ortopēda darbība skar pacientu apkalpošanu ar visdažādākajām sūdzībām par balsta un kustību aparāta problēmām. Pilnīgi atsevišķa tēma ir pēdas diagnostika, kur mūsdienās talkā tiek ņemts podometrs. Tā ir spiedienjūtīga platforma, kura dod iespēju mērīt pēdas noslogojuma sadalījumu atbalsta virsmā. Arī šeit laba un vēl labāka tehnika var palīdzēt darbā, lai novērtētu pēdas stāvokli un arī, lai izgatavotu ortopēdiskās zolītes, kuru uzdevums būs izlīdzināt nevienmērīgo slodzi pēdas atbalsta virsmā, palielināt atbalsta komfortu, koriģēt deformācijas, samazināt sāpes pēdā .... ceļa, gūžas locītavās ... mugurā. Bet arī šeit tehnika bez pieredzējuša speciālista redzējuma var būt nevērtīga, ja izgatavo objektīvi labas zolītes un nepapūlas, lai tās saderētu ar pacienta apaviem. Pielāgošana ir ļoti būtisks jēdziens mūsu nozarē. Gan protēzi, gan ortozi, tajā skaitā ortopēdiskās zolītes bez pielāgošanas bieži rada neērtības, kas noved pie tā, ka tehniskais palīglīdzeklis pat netiek lietots.

Ir tehniskie palīglīdzekļi, kuri jāizgatavo individuāli, bet pasaulē ir plašs klāsts ar jau gataviem. Visbiežāk tās ir ortozes – locītavu fikstaori, medicīniskās korsetes, ortopēdiskās zolītes u.c. Arī šo tehnisko palīglīdzekļu izvēlē un pielāgošanā var palīdzēt tehniskais ortopēds.

Ortopēdiskie apavi. Liela un sarežģīta tēma. Latvijā valsts apmaksā gan individuāli izgatavotus, gan rūpnieciski izgatavotus. Tehniskais ortopēds novērtē, veic mērījumus un piedalās šo apavu pielāgošanā.

Pierakstoties uz tehniskā ortopēda konsultāciju, tiek piedāvāta dinamiskā pēdas diagnostika. Ar „Sensormedica” baropodometrisko platformu Freemed tiek vienlaicīgi pētīts noslogojums pēdas atbalsta virsmā, tiek veikta stājas un biomehāniskā analīze. Pēc podomerijas datiem iespējams izgatavot individuālas ortopēdiskās zolītes, lai atslogotu pārslogotās vietas, koriģētu nobīdes pēdas funkcionālajā stāvoklī un uzlabotu stāju un gaitu, kas ilgtermiņā novērš dažādu (bieži, ikdienā nepamanāmu) nevēlamu pēdas izmaiņu veidošanos. Atkarībā no stājas funkcionālā stāvokļa, pēdu, mugurkaula un locītavu izmaiņām, pacients tiek informēts arī par citiem vēlamajiem tehniskajiem palīglīdzekļiem - ortozēm, medicīniskajām korsetēm, apkalēm, locītavu fiksatoriem.

Ortopēdisko zolīšu izmantošana pieskaitāma konservatīvajai ārstēšanai – pirms, pēc operatīvas ārstēšanas vai arī tieši gadījumos, kad ķirurģiska iejaukšanās nav vēlama, iespējama vai nepieciešama.

Izstrādāja: DEGO Interactive