Jaunumi

Atgriezties pie jaunumiem

No 2012.gada februāra pacientiem pirmo reizi izsniegs lētākās kompensējamās zāles

2011-12-27 / Kategorija: Ziņas

Pēc garām diskusijām un, neraugoties uz nozares pārstāvju iebildumiem, valdība akceptēja grozījumus kompensējamo zāļu sistēmā, kas paredz, ka no nākamā gada februāra ārstiem, izrakstot kompensējamās zāles pirmreizējiem pacientiem, receptē būs jānorāda to starptautiskais ķīmiskais nosaukums, kas ļaus aptiekās izsniegt lētāku medikamentu.

Jaunā kārtība attieksies uz pacientiem, kas saņems kompensējamās zāles konkrētas diagnozes ārstēšanai pirmo reizi un nebūs informācijas, ka lētākās līdzvērtīgas efektivitātes zāles varētu izraisīt nevēlamas blakusparādības vai nesniegt vajadzīgo ārstēšanas rezultātu. Uz pacientiem, kuri kompensējamās zāles jau saņem, šīs izmaiņas neattieksies.

Savukārt, ja pacients nevēlēsies pirmo reizi iegādāties lētākās zāles, viņam pašam pilnībā būs jāapmaksā citi medikamenti. Ja lētākie medikamenti pacientam nebūs piemēroti, ārstam būs jāziņo par novērotajām blakusparādībām Zāļu valsts aģentūrai, kā arī pamatojumu zāļu nomaiņai vajadzēs norādīt slimnieka medicīniskajā kartē. Tad ārsts varēs izrakstīt nākamo lētāko kompensējamo medikamentu.

Iepriekš bija plānots šādu kārtību ieviest jau no 1.janvāra, taču vairāki komersanti iesnieguši vienādas zemākās cenas vienas grupas medikamentiem, līdz ar to jaunās kārtības ieviešanu atlika uz mēnesi. Veselības ministrija norāda, ka šāda rīcība rada aizdomas par "koordinētu pretestību" jaunas kārtības ieviešanai no zāļu ražotāju puses.

Tāpat grozījumi noteikumos paredz, ka visus kompensējamos medikamentus 100% vairs neapmaksās maznodrošinātajiem, bet tikai trūcīgajiem iedzīvotājiem.

Kā šodien pirms valdības sēdes žurnālistiem sacīja veselības ministre Ingrīda Circene (V), jaunā kārtība neierobežos pacientu iespējas saņemt ārstēšanos, turklāt izmaiņas skars aptuveni 10% pacientu.

Ieviešot šādu kārtību, gadā varētu ietaupīt aptuveni 1,7 miljonus latus, ko būs iespējams novirzīt citiem pacientiem.

Savukārt Farmācijas jomas konsultatīvās padomes dalīborganizācijas iepriekš nosūtīja vēstuli premjeram Valdim Dombrovskim (V), kurā aicināja nepieņemt "sasteigtus un nepilnīgus" grozījumus kompensējamo medikamentu izsniegšanas un izrakstīšanas kārtībā. Padomes pārstāvji uzskata, ka šie grozījumi sašaurina pacientiem ārstēšanās iespējas, rada viņiem lielākus izdevumus, ierobežo ārstu tiesības un uzliek nepamatotas prasības aptiekām.

Vēstulē premjers tika aicināts uzdot VM līdz nākamā gada martam kopīgi ar Farmācijas jomas konsultatīvo padomi izstrādāt grozījumus noteikumos par kompensējamiem medikamentiem, kā arī nevirzīt kā steidzamu likumprojektu, ko VM jau ir sagatavojusi 27.decembra valdības sēdei, izņemot tajā iekļauto normu, ka aptiekā pacientiem lētākais medikaments nebūs jāizsniedz no nākamā gada 1.janvāra, kā tas iepriekš bija paredzēts.

Vēstuli premjeram ir parakstījusi Aptieku biedrība, Aptieku attīstības biedrība, Aptieku īpašnieku asociācija, Latvijas Ārstu biedrība, Latvijas Brīvo farmaceitu apvienība, pacientu organizācija "Sustento", Latvijas Farmaceitu biedrība, Latvijas Farmācijas arodbiedrība, Latvijas Ķīmijas un farmācijas uzņēmēju asociācija, Latvijas Patentbrīvo medikamentu asociācija, Latvijas Zāļu lieltirgotāju asociācija un Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācija.

Iebildumus pret iecerētajām izmaiņām šodien valdības sēdē izteica vairāki nozares organizāciju pārstāvji. Starptautisko inovatīvo farmaceitisko firmu asociācijas pārstāvis Jānis Leja norādīja, ka Farmācijas jomas konsultatīvā padome, kurā ietilpst dažādas aptieku, ārstu, farmaceitu organizācijas, pagājušajā nedēļā vienbalsīgi nobalsojusi pret noteikumiem pašreizējā formā. Organizācijas uzskata, ka noteikumi nav pārdomāti, ir ļoti pretrunīgi un ietver daudz problēmu. Leja atkārtoja vēstulē premjeram minēto aicinājumu noteikt, ka līdz 1.martam VM kopā ar padomi izstrādā kvalitatīvus grozījumus, kas varētu stāties spēkā no 1.jūlija.

Viņš arī norādīja, ka veselības ministres Ingrīdas Circenes (V) minētais arguments, ka izmaiņas skars tikai jaunos pacientus, nav patiess. Leja norādīja, ka "Circenes kundze nav ilgi amatā" un ka šī joma ir ļoti komplicēta.

Premjers Dombrovskis pauda viedokli, ka lēmumi konceptuāli pieņemti jau iepriekšējās valdības laikā, līdz ar to patlaban var runāt tikai par tehniskiem grozījumiem. "Nevar katru reizi, kad ir tehniski grozījumi, atkal stundu pusotru debatēt par būtību," norādīja valdības vadītājs.

Uz to Ārstu biedrības pārstāvis Alvils Krams pavēstīja, ka iepriekš lēmumi pieņemti, balstoties uz nepatiesu informāciju. Proti, iepriekš VM pārstāvji teikuši, ka šāda sistēma strādā Lietuvā, Igaunijā un Skandināvijā, taču tā neesot. Tādējādi no 1.janvāra Latvija būšot vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur pacientam nav tiesību izvēlēties zāles, vēstīja Krams. Viņš piebilda: ja nāk jauna informācija, lēmumu var pārskatīt, un šis ir tas gadījums. "Jūs pieņēmāt savu lēmumu, Ministru prezident, uz maldinošas informācijas pamata," norādīja Krams.

Viņš arī izteicās, ka lētākā medikamenta izrakstīšana nozīmē to, ka cilvēkam tiks kompensēts Ķīnā ražotais lētais medikaments, bet par Latvijas zālēm kompensācija nepienāksies.

Aizsardzības ministrs Artis Pabriks (V) valdības sēdē arī norādīja, ka neredzot kā pacients loģiku, kāpēc tad, ja viņš vēlas dārgākas zāles, nevar attiecīgi piemaksāt.

VM valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis kategoriski nepiekrita apgalvojumiem, ka Ķīnā un Indijā ražo nekvalitatīvas zāles un tādējādi Latvijas iedzīvotājiem tiek piedāvāts kas neefektīvs. Viņš uzsvēra, ka Latvijā katrs medikaments iziet rūpīgu pārbaudi un visas zāles ir vienlīdz kvalitatīvas, atšķirība ir cenā.

Arī viņš līdzīgi kā Circene norādīja, ka pacientiem, kas jau lieto zāles, kārtība netiek mainīta. Pēc Nacionālā veselības dienesta informācijas, tik stingra kārtība esot arī Spānijā, savukārt pārējās valstīs šo mērķi sasniedzot ar citām metodēm.

Circene savukārt teica, ka izdevumi, kas saistīti ar kompensējamajiem medikamentiem, valsts budžetā veido 75 miljonus latu. Līdz ar to esot skaidrs, kāpēc debates par šo jautājumu turpinās joprojām. "Runājam par ļoti apjomīgu valsts budžeta daļu," norādīja ministre un piebilda, ka runa ir arī par nozīmīgu biznesu.

VM ierosinājumiem atbalstu pauda Konkurences padomes vadītāja Ieva Jaunzeme, jo esot redzams, ka tirgus spēki nedarbojas. KP gan iebilstot pret principu, ka pie vienādas cenas uzvar tas, kuram bijis lielākais apgrozījums iepriekšējā gadā. KP vadītāja arī rosināja pārcelt izmaiņu spēkā stāšanos uz 1.martu, lai visi paspēj sagatavoties. Bundulis komentēja, ka ir analizēti arī vairāki citi varianti piedāvājumu izvērtēšanā, taču tie dažādu iemeslu dēļ nebija atbalstāmi, tādēļ kā kompromiss palicis apgrozījums. Savukārt attiecībā uz termiņu viņš teica, ka to var pārcelt, taču "nākamā gada budžets ir tāds, kāds ir". Proti, ja izmaiņas nestāsies spēkā, kā bija paredzēts, būšot diezgan lielas problēmas ar budžeta disciplīnas ievērošanu.

Rīga, 27.dec., LETA. 

Foto: Scanpix/Reuters 
 


 

Izstrādāja: DEGO Interactive